ויטו אקונצ'י

ויטו אקונצ'י | מונה ומכנה

אוצרים: זלי גורביץ, ציבי גבע, דליה לוין, טל בכלר
18 ביוני, 2011 - 10 בספט', 2011

Vito Acconci

SUB-URB, 1983, תצלומים (תיעוד מיצב), עץ צבוע, פלדה, דשא מלאכותי

קומפלקס דיור תת קרקעי: זוהי "תת-עיר" (sub-urb) פשוטה כמשמעה – עיר הממוקמת "מתחת".
בית ארוך, עם גג משופע; הבית מהופך, ונטוע בתוך הקרקע. כעת, כאשר הגג נמצא למטה, הוא מדורג, כך שניתן להשתמש בו בתור רצפה. כעת, כאשר הרצפה נמצאת למעלה, בגובה הקרקע, מונחים עליה לוחות מכוסים דשא מלאכותי. לאורך החלק העליון ניתן להסיט מחצית מהלוחות לצדדים על גבי מסילה. לכל רוחב החלק העליון יש שני לוחות עבור כל שלושה חללים, דבר המותיר חלל אחד לא מכוסה.
אותיות האלף-בית מגולחות בדשא המלאכותי, בדומה לדשא מכוסח, אחת על כל לוח: טיפוגרפיות שונות מבחינות בין מילה אחת לרעותה. כאשר כל הלוחות מוסטים הצידה לכל אחד מהצדדים, המילים בצד אחד מאייתות: S-L-U-T…B-U-M…B-O…R-E-B (ז-ו-נ-ה…ת-ח-ת…ז-י-ע-ה…), המילים בצד השני מאייתות: S-C-U-M…M-U-D…B-C…R-O-B (ח-ל-א-ה…ר-פ-ש…) כאשר הלוחות מוסטים הצידה לכל אחד מהצדדים, קומפלקס הדיור אינו נגיש; אין כל דרך להכנס אליו. יש פתח במרכז, אבל אפשר רק להסתכל פנימה: כל צד במסדרון המרכזי עשוי עץ צבוע – הלוחות יוצרים דגלי ארצות הברית ארוכים.
כאשר הלוחות הזזים מוסטים למרכז, מילה חדשה מובחנת מהמילים האחרות: S-U-B-U-R-B. כעת יש נגישות לגרם מדרגות המוביל למטה אל המבנה; גרם המדרגות והגומחה שלו צבועים כחול עם עננים לבנים, מעין מדרגות לגן עדן. למרגלות המדרגות דלת ועליה מצוירת מטרה באדום ולבן. כשפותחים את הדלת היא נפתחת כלפי המרכז, וחוסמת חלק מהחלל; החלל מתארך או מתקצר, הופך רציף או מחולק לתאים, בהתאם לשימוש בדלתות.

להמשך קריאה...