שלוש רשימות

שלוש רשימות | במסגרת הביאנלה השניה לווידיאו ארט בישראל (וידיאו זון 2)

אוצרת: דליה לוין
20 בנוב', 2004 - 12 בפבר', 2005

האמנים המשתתפים: יוחאי אברהמי, יוסי גלנטי, זאטורסקי & זאטורסקי, גיל יקובסון, ירון לשם, יהודית מצקל, ואלרי מרז'ן, מריה מרשל, היראקי סאווה, דורון סולומונס, קאדר עטיה, אורי צייג

תערוכת וידיאו זון 2 במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מציעה תמונת עולם אינטנסיבית של החיים בצל הטראומה של מאורעות ה-11 בספטמבר. האירועים האלה אולי לא בדיוק הפכו את הקערה על פיה מבחינת יחסי הכוחות חזק-חלש, אך הצליחו, לפחות ברמה הנקודתית, להצביע על פגיעותו של העולם המערבי לנוכח העולם המתפתח והעלו באופן משמעותי את ספי האלימות, זה של הטרור, אך גם זה של המלחמה בו – פגיעה בנפש, ופגיעה בזכויות אדם.

אירועי 11 בספטמבר מהדהדים ברקע התערוכה, העוסקת בפרקטיקות של מישטור ואלימות גלויים יותר או פחות, בתחומים שונים של ההוויה האנושית: דת, גוף, אדריכלות, טבע, חברה ופוליטיקה. התערוכה בנויה כרצף אסוציאטיבי של הקשרים רעיוניים וחזותיים הלוקחים את הצופה מן הלוקלי – הישראלי – לגלובלי, מן האישי לציבורי ומן התיעוד לפיוט. העבודות בתערוכה יוצרות הרגשה של עולם נתון לפיקוח, ממושטר, שמפעיל מערכת של אלימות שקופה ומושתקת; אך זהו גם עולם, שמתחת לפני השטח שלו רוחשים כוחות אחרים, אלימים לא פחות, החותרים תחתיו. בהומור או בחומרה, בפאתוס או במינימליזם, העובדות מעבירות תחושות של פיצוץ בלתי נמנע הולך וקרב.

להמשך קריאה...