אוסף מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית

ראשיתו של אוסף מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית באוסף ציורים שנתרמו ברובם על ידי תושב העיר אויגן דה-וילה בראשית שנות השישים למאה העשרים, והוצגו במשכנו הראשון של המוזיאון, בדירה ברחוב בר-אילן 15 שבמרכז הרצליה. ב-1975 נחנך בעיר בית יד-לבנים בשילוב מוזיאון לאמנות, ובאותה עת הוצגו בו, לצד עבודות מסוף המאה ה-18 עד המאה ה-19 מאוסף דה-וילה, תערוכות אמנות מתחלפות, וכן ממצאים ארכיאולוגיים מאתר אפולוניה שבעיר. עם השנים, הופרד המוזיאון מבית יד לבנים, ובמקביל התגבש אופיו של אוסף המוזיאון והתמקד באמנות. כיום, מונה האוסף למעלה מאלף עבודות אמנות, והוא מורכב מכמה אוספי משנה.

בשנות השמונים הוביל מנהל המוזיאון דאז, יואב דגון, דגש מיוחד על תחום הפיסול באבן וחימר. אוסף המוזיאון כולל למעלה ממאתיים פסלים, שנאספו לאורך השנים. ב-2016 הוצב בכניסה למוזיאון פסלו של יעקב דורצ'ין, זוכה פרס ישראל לאמנות פלסטית 2011, באר אטומה עם מעטפת ברזל וצריח (1995-1993), בתרומתם הנדיבה של תלמה ואליעזר לוין, מידידי המוזיאון.

דליה לוין, שניהלה את המוזיאון מ-1993 עד 2013, מיקדה את תחום עיסוקו באמנות עכשווית, תוך דגש על צילום ומיצבי וידיאו. במקביל, הורחב בתקופה זו אוסף המוזיאון באמצעות אוספי אמנות שנתרמו לו – אוספי יעקב אלקוב, אוזיאש הופשטטר, מיכאל אדלר ויונה פישר. בנוסף, לאורך השנים נתרמו לאוסף יצירות אמנים שהציגו בתערוכות המוזיאון.

ד"ר איה לוריא, המנהלת את המוזיאון מ-2014, מקדמת את האוסף כנדבך חשוב בפעילות המוזיאון. בהצגת האוסף ובחקירתו היא רואה הן ערך אמנותי והן אמצעי חשוב ליצירת קשר בין האמנות והקהילה. לדבריה, "מוזיאון צריך להיות עם האצבע על הדופק, במצב של התבוננות עם הפנים קדימה, ועם זאת לאפשר למרחבי העבר להדהד בהווה".

אוסף יעקב אלקוב כולל 43 יצירות של אמנים יהודים, בהם מקס ליברמן, רפאל סוייר ומקס וובר, וכן עבודות מפתח של חשובי האמנים האמריקאים של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים, בהם מרסדן הארטלי, ג'ורג' לקס, מילטון אייברי, וו.ת. ריצ'רדס ואחרים. זהו אוסף אקלקטי, הכולל עבודות אמנות בסגנונות ובטכניקות שונים, וכן חפצי אמנות מן המזרח הרחוק. עיון מעמיק באוסף אוזיאש הופשטטר, שנודע בארץ כ"צייר שואה", מגלה כי היה איש אשכולות, הומניסט המעמיד את האדם במרכז עולמו נוגע בנימים הדקים ביותר של הכאב האנושי. הופשטטר בוחן את הסבל אך אינו מתפלש בו, ובמידה רבה מצליח להתעלות מעליו ולבטא רגשות ומחשבות אוניברסליים. אוסף מיכאל אדלר, שעיקרו עבודות משנות השבעים למאה העשרים, משלים פרק אמנותי משמעותי באוסף המוזיאון. הוא כולל עבודות של אמנים ישראלים ותיקים, בהם יוסף זריצקי, אביגדור סטמצקי, אריה ארוך ומיכאל גרוס, כמו גם אמנים ישראלים מושגיים ופוסט-מינימליסטיים, בהם בני אפרת, פנחס כהן-גן, נחום טבת, יהושע נוישטיין, אביטל גבע וזיגי בן חיים. אוסף יונה פישר, שתרם למוזיאון פישר עצמו, משקף את עשייתו החשובה במשך שישה עשורים של אוצר זה, שהגדיר במידה רבה את תחום האוצרות בישראל, ומבטא את טעמו האישי, סקרנותו ואנינותו באיסוף יצירות אמנות. העבודות מאוסף מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית מוצגות בתערוכות מתחלפות ומושאלות למוזיאונים בארץ ובעולם.

 

רכישת "יומני קורונה" לאוסף מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בנדיבות קרן פרופ' מיכאל אדלר ז"ל והעמותה למען מוזיאון הרצליה

קרן הרכישה לאוסף מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, בנדיבות פרופ' מיכאל אדלר ז"ל והעמותה למען מוזיאון הרצליה, מודה לאמניות ולאמנים ששלחו הצעות בעקבות קול קורא שפרסם המוזיאון. ועדת השיפוט (ובה האמנית פרופ' שרון פוליאקין והאוצרים יונה פישר, טלי בן-נון, רן קסמי-אילן, לילך עובדיה וד"ר איה לוריא) בחנה לעומק למעלה מ-400 הצעות מגוונות ומרשימות. מתוכן נבחרו, לאחר שקלול ניקוד השופטים, הצעותיהם של דב אור-נר; אניסה אשקר; רעיה ברוקנטל; נעמי בריקמן; איזבלה וולובניק; נוי חיימוביץ׳ ותמיר ארליך; צבי טולקובסקי; להלי פרילינג; מרב קמל וחליל בלבין; ואלהם רוקני.
ההצעות שנבחרו נותנות ביטוי מורכב לרוח הזמן, כקפסולת זמן יומנית הלוכדת רשמים אישיים והלכי רוח מהותיים לתקופה. הקרן, העומדת על 100,000 ₪, תחולק שווה בשווה בין ההצעות שנבחרו. אנו מברכים את הזוכות והזוכים, ומודים לכל האמניות והאמנים על ההיענות.

העמותה למען מוזיאון הרצליה, צוות השיפוט והמוזיאון

לינק לעמוד הפרס