תמר שחורי | תהום, וידאו, לופ, 2003

1 בנוב' 2003 - 14 בפבר', 2004

תמר שחורי

העבודה תהום עוסקת בחומר. החומר השואף להשתחרר מכבלי כח המשיכה, אך שב לגבולותיו. חומר מגיב, זוכר ושוכח, המסוגל בגלל תכונותיו לחזור למצבו הקודם. חומר ארכיטיפי המזכיר במראהו ובהתנהגותו את ה"פרימה מטריה" (היסוד הראשוני או האבן השחורה, אלכימיה) חומר מעורר הזדהות, מהפנט, חומר.

מנקודת מבטי, כאמנית ניו-מדיה, יש משהו משעשע בחזרה אל החומר. אחד מן האתגרים המשותפים לתחומים שונים באמנות ממוחשבת הוא יצירת מערכת פתוחה, רנדומלית, בלתי צפוייה, הפועלת במסגרת חוקים גמישה ומייצרת שפע של צורות והתנהגויות. החומר בתהום נבחר משום שהוא פועל בדיוק כך.

זהו חומר מגנטי, מורכב, הנקרא פרופלויד, חלקו נוזל, חלקו מגנט. הוא נוצר ע"י גריסה עדינה של מגנט בשמן. חלקיקי המגנט צריכים להיות קטנים מספיק כדי להיות דומים במהותם ובגודלם למולקולות הנוזל; קטנים מספיק כדי להתחיל ו"לשכוח" את יכולותיהם המגנטיות אך גדולים מספיק כדי לאמץ יכולות מגנטיות מלאות בנוכחות שדה מגנטי. בהעדר שדה מגנטי הנוזל מתנהג כנוזל. בנוכחות שדה מגנטי הנוזל הופך למגנט. הכוחות הסותרים של כח המשיכה, הכח המגנטי ומתח שטח פנים משנים את פני השטח של הנוזל, החלקיקים מסתדרים על פי השדה המגנטי המופעל עליהם ויוצרים בתנועתם צורות שאין להן מקבילה אחרת בטבע.

להמשך קריאה...