פרס דיסקונט לעידוד היצירה

לוגו בנק דיסקונט

פרס דיסקונט לעידוד היצירה יוענק מדי שנה במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית לאמן או לאמנית ישראלי/ת. הזוכה ייבחר מתוך אמני התערוכות המתוכננות במוזיאון הרצליה באותה שנה על ידי ועדת האמנות של בנק דיסקונט: מנהלת כריסטיס ישראל רוני גילת-בהרב, האוצרת אירית הדר והאוצרת רוני כהן-בנימיני. הפרס כולל מענק של 40,000 ₪ לאמן ולמימוש תערוכתו במוזיאון.

תקנון פרס דיסקונט >

פרס דיסקונט 2020

הילה טוני נבוק

האמנית הילה טוני נבוק היא זוכת פרס בנק דיסקונט לעידוד היצירה לשנת 2020 במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית.
מתוך נימוקי השופטים: "עבודותיה של הילה טוני נבוק שואבים את השראתם מהמציאות החומרית הישראלית הסובבת אותה. עבודתה כורכת אובייקטים מוכרים מן המוכן, ולפיכך יסוד של ריאליזם חריף, עם הפשטה גיאומטרית. עכשוויות ומודרניזם כרוכים יחדיו בכישרון יוצא דופן, שבתוכו מבעים של הומור וביקורת על תקופתנו".
הילה טוני נבוק, פסלת ורשמת, ילידת 1974 בתל-אביב. בוגרת תואר ראשון בעיצוב, ויצ"ו חיפה, ותוכנית התואר השני לאמנות מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במוזיאונים ובגלריות, בארץ ומחוצה לה. עבודת קבע שלה מוצגת בכניסה לתחנת הרכבת החדשה בירושלים (תחנת נבון). נבוק היא זוכת פרס רפפורט (2020); פרס השרה ופרס עידוד היצירה מטעם משרד התרבות (2019, 2012), פרס קולינר לאמן ישראלי צעיר מטעם מוזיאון ישראל (2018); ופרס גבעון מטעם מוזיאון תל-אביב לאמנות (2011), לצד מענקים נוספים.‬
נבוק מפענחת בעבודותיה את הקודים של שפת האדריכלות והעיצוב הישראליים, תוך‭ ‬התחקות אחר עקבות מדורדרות של מודרניזם מופשט במרחב הציבורי והביתי בישראל. עבודותיה מזוהות עם שימוש פיסולי מפתיע ומקורי בחומרים ובאובייקטים יומיומיים נפוצים, תוך חשיפת איכויות סמויות ודרכים חדשות להביט בהם.‬ ‬‬
תערוכת יחיד של נבוק תוצג באולם הגדול במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בפברואר 2021, בחסות פרס דיסקונט לעידוד היצירה. במרכז תערוכה זו יהיה מיצב קינטי גדול, שיתייחס לנתונים הארכיטקטוניים של החלל. נבוק משתמשת ב״שמשונית״ (יריעות פי-וי-סי) כדי לייצר סביבה פיסולית-משחקית המורכבת ממערכות הנעות בין פתיחה וסגירה, תוך חשיפה והסתרה חוזרת של מנגנוני הפעולה שלהן. המהלך הקינטי יוצר "רישום מופשט בחלל" ומעברים בין מצבים של חומר במצבו הגולמי למבנה מתפקד, ובין דימוי שלם ומהודק לגירסה מפורקת שלו.

פרס דיסקונט 2019

האמנית נטליה זורבובה היא זוכת פרס בנק דיסקונט לעידוד היצירה לשנת 2019 במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית.
מתוך נימוקי השופטים: "ציוריה הריאליסטיים של זורבובה מתארים מצבים מציאותיים ואקטואליים במבע צבעוני כובש לב, בהומור ובאמפתיה המלווים בנימה ביקורתית דקה".
נטליה זורבובה, ילידת 1975, היגרה לארץ ב-2004 מברית-המועצות לשעבר. היא בוגרת האקדמיה לאמנות הבמה במוסקבה והאוניברסיטה לאמנויות בברלין, וחברה בקולקטיב הציירות "הברביזון החדש", המבקש לבטא ביקורת ועמדה חברתית באמצעות ציור מן המציאות. בנוסף, היא עוסקת בהוראת אמנות ובמיזמים חברתיים בתחום האמנות. ציוריה הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במוזיאונים ובגלריות, בארץ ומחוצה לה.
תערוכת יחיד של זורבובה תוצג במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית בספטמבר 2019, בחסות פרס בנק דיסקונט לעידוד היצירה. במרכז התערוכה ציורים הכורכים את הממד הביוגרפי בזה החברתי באמצעות תיאור של מציאות החיים האישיים של האמנית, המתגוררת עם בתה בדירה ביפו. הדימויים מדגישים הן את חוויית ההתערות והן את קשיי הקליטה בחברה החדשה. התערוכה תכלול ציורים, סקיצות ופסלים מהשנים האחרונות לצד ציורים חדשים בנושא, שטרם נחשפו לקהל.
לינק לתערוכה >

נטליה זורבובה

פרס דיסקונט 2018

האמן חיימי פניכל הוא הזוכה לשנת 2018, ותערוכת יחיד שלו נפתחה במוזיאון בדצמבר 2018.
לינק לתערוכה >

במרץ 2018 נערך במוזיאון לראשונה טקס הענקת הפרס. במהלך האירוע הושק ספר אוסף האמנות הישראלית של בנק דיסקונט, בעריכת האוצר הנודע יונה פישר. באירוע נכחו ראשי הנהלת הבנק לדורותיהם, המנכ"לית לילך אשר-טופילסקי, ליאון רקנטי, אחראית האוסף שולמית נוס, וחברי ועדת האמנות של הבנק. עוד נכחו באירוע ראש עיריית הרצליה, משה פדלון; מנכ"ל העירייה, יהודה בן-עזרא; חברת מועצת העיר ויו"ר החברה לתרבות ולאמנות ליאת תימור; ומנהלת המוזיאון, ד"ר איה לוריא.

חיימי פניכל